Nasze Bassety
Klub Miłośników Basset Hound i podobnych.

Żywienie - Czy basset może pić mleko

mychaNora - Sob 15 Paź, 2011 13:14
Temat postu: Czy basset może pić mleko
Dziś dokonałam dość ciekawego odkrycia u mojej malusiej suni. Robiłam rano kawę z mleczkiem i oczywiście nalewając mleko rozlałam je (jak zwykle) poza kubeczek. Tym razem jednak mleko poleciało na podłogę a obok była Nora. Zaczęła lizać je z podłogi i za każdym lizem jej oczy robiły się coraz większe jakby było to najlepsze i jedyne pod słońcem jedzonko :mrgreen: . Dałam jej pół miseczki mleka a ona wychłeptała je baaaaaardzo szybko i jakby dało radę wykręcić miseczkę to by jeszcze i to zrobiła. Miałam wiele psów, ale żaden nigdy nie oszalał na punkcie mleka :mrgreen:
Słyszałam, że pies może dostać rozwolnienia po mleku ale jak na razie nic małej nie jest a minęło kilka godzin. Czy są jakieś inne skutki uboczne picia krowiego mleka przez psa :?: A może przeciwwskazania :?:

Mirka - Sob 15 Paź, 2011 14:37

mój Bono jak widzi ze spieniam mleko do kawy
to od razu melduje się przy misce,i przydeptuje,miauczy
i slina jak sznurowadło mu zaraz wisi ,wiem że nie powinnam
bo po mleczku zaraz sie drapie,to jakas kropelkę mleczka
do miski wlewam bo serce by mu chyba pekło z zalu że pańcia nie dała :wink:

zuza i gabi - Sob 15 Paź, 2011 16:28

Ja moim psiakom daję mleko raz w tygodniu bez rozcieńczania i wszystko jest ok :grin:
Marynia - Sob 15 Paź, 2011 16:55

Jak mnie Goldie przyłapie na jedzeniu płatków z mlekiem,to ją poczęstuję i widać,że bardzo jej smakuje :mrgreen:
larry - Sob 15 Paź, 2011 18:38

Ja się przyznam,że dajemy naszemu kilka razy w tyg małą miseczkę.Żadnych perturbacji jelitowych nie ma.A jak się kończy mleko w miseczce to smutek jest wielki.
gkoti - Sob 15 Paź, 2011 20:01

Moj wet twierdzi, że pies nie powinien pić mleka, bo i tak zawsze coś podje- oprócz karmy- nabiałowego. Sama nie wiem, choć jeśli podam ciut mleczka z czymś w miseczce, to się wnet o mało nie pozabijają, po prostu lubią.Staram się nie dawać często, to jako nagroda od czasu do czasu, ale czy zdrowa????mam mieszane uczucia...
Dorti - Sob 15 Paź, 2011 20:25

U nas w domu mleko bardzo lubiane i pite ale tylko przez ludziów :mrgreen:
Zwierzyniec go nie dostaje, kot również nie.
Natomiast wszelkie przetwory mleczne obowiązkowo. Twaróg biały być musi, homogenizowany również, jogurty naturalne, czasami owocowe. A jak są maluszki to pochłaniają actimele :wink:

Krzyś i Aga - Sob 15 Paź, 2011 22:18

Słodkie mleko krowie zawiera pełnowartościowe białko, tłuszcz (masło) oraz cukier mleczny (laktozę) i jest uznawane za odżywczy produkt. Niestety mleko może być przez niektóre psy nietolerowane, co manifestuje się luźniejszymi stolcami, lub biegunkami. Przyczyna takiego stanu tkwi w psiej naturze. Część psów w 6-8 tygodniu życia traci enzym zwany laktamazą, który jest odpowiedzialny za rozkład laktozy (głównego cukru mleka), co objawia się nietolerancją pokarmową na ten składnik. Niektóre psy zachowują zdolność trawienia laktozy do końca swoich dni. Warto również wspomnieć o tym, że drobiny białka mleka mają inny system wchłaniania jelitowego i dzieje się to na zasadzie transportu biernego, co często również jest przyczyną, nie tylko nietolerancji pokarmowej, ale silnej alergii, czego efektem jest silny świąd i drapanie. Wniosek nasuwa się sam: psom z nietolerancją laktozy nie należy podawać słodkiego mleka. W przypadku psów dobrze tolerujących mleko, ze względu na zawartość w mleku wszystkich składników odżywczych można je serwować traktując je, jako pełnowartościowe źródło pokarmowe. Największe ilości laktozy zawarte są w serwatce, która jest pozostałością po całkowitym ścięciu mleka krowiego. Stąd też ser biały oraz kwaśne (nie mylić z popsutym!) mleko (po odlaniu serwatki) praktycznie nie zawierają laktozy. Znikome ilości laktozy znajdują się w jogurcie i kefirze, które powstają w wyniku procesów fermentacyjnych zachodzących w mleku z udziałem bakterii mlekowych, które przetwarzają laktozę na kwas mlekowy. Zważywszy na wiele cennych substancji można spróbować podawać je psom nie tolerującym słodkiego mleka i jeśli żadne niepożądane reakcje nie zajdą warto je włączyć do jego diety.
gkoti - Sob 15 Paź, 2011 22:39

Dorti napisał/a:
U nas w domu mleko bardzo lubiane i pite :mrgreen:

Twaróg biały być musi, homogenizowany również, jogurty naturalne, czasami owocowe. A jak są maluszki to pochłaniają actimele :wink:


U nas mleko to podstawa, należałoby chyba kupić krowę, byłoby taniej, hihi...pieski tolerują je, czyli jest ok, ale właśnie więcej jedzą twarogu, serków, jogurty..i chyba na tym poprzestanę :wink:

dzieki za info

zojka - Nie 16 Paź, 2011 09:02

A mój Rufek od dawna nie toleruje mleka. Niemal natychmiast wymiotuje.
Co nie znaczy, że nie lubi. On je uwielbia!
Krzyś albo Aga wyjaśnili zjawisko dokładnie.

W każdym razie od bardzo dawna zwierzęta nie dostają tego smakołyku.
(ja też nie mam tego enzymu :oops: nie piję mleka, nie lubię go brrrr)

mychaNora - Nie 16 Paź, 2011 11:08

Do dziś nic Norce po mleku nie jest - więc chyba miseczka mleczka od czasu do czasu zagości w jej jadłospisie. Spróbuję też czasem dać małej jogurt albo inny wyrób mleczny.
Pozdrawiam wszystkich.

P.S. Przy dzisiejszej kawusi były wieeeelkie, bassecie oczy :mrgreen:

Evika - Wto 18 Paź, 2011 18:09

Moj Numerus regularnie pija / dzień w dzień / kawę z mlekiem -oczywiście mało -tak mniej więcej 1/3 kubka , reszta też by chciała -ale nie dopuści ,natomiast dodatek do karmy śmietany ,jogurtu oraz twarogu powoduje ,że je się błyskawicznie a potem cudnie oblizuje .....
Nie ma rewolucji,
Pozdrawiamy

Oliwcia188 - Czw 12 Sty, 2012 16:57
Temat postu: Mlekoo ....
Ostatnio poszperałam trochę na stronach internetowych i wywnioskowałam , że mój bassiorek pije za dużo mleka . Ma on 5 miesięcy i je 3 razy dziennie . Rano daję mu mannę na obiad przeważnie puszkę dla juniora , a na kolację ... no właśniee ... Do tej pory dawałam mu mannę , ale to jednak za dużo tego mleka i się zastanawiam czym mogę je zastąpić ? Dodam , że mój pupilek nie przepada za suchą karmą a je ją tylko wtedy kiedy jest napraawdę głodny ; D .
jabluszko520 - Czw 12 Sty, 2012 20:09

No jak moja, ma 3 lata, no ponad już... ale nie znosi suchej karmy, rano razem z dzieciakami je płatki z mlekiem z tą różnicą, że mlekiem zalewam jej właśnie suchą karmę i tak codziennie, bo nic innego na śniadanie nie chce jeść...
zojka - Pią 13 Sty, 2012 07:17

A moje psy nie mogą pić mleka :shock: Wymiotują po chwili serwatką :roll:
julkarem - Pią 13 Sty, 2012 08:45

moje piją tak co drugi dzień, raz dziennie po trochu. Bo potem qupa jest lużnawa :mrgreen:
jabluszko520 - Pią 13 Sty, 2012 09:46

zojka napisał/a:
A moje psy nie mogą pić mleka :shock: Wymiotują po chwili serwatką :roll:


teraz sobie zażartuję... szkoda, że nie twarożkiem farmerskim :mrgreen:

zojka - Pią 13 Sty, 2012 13:33

jabluszko520 napisał/a:
zojka napisał/a:
A moje psy nie mogą pić mleka :shock: Wymiotują po chwili serwatką :roll:


teraz sobie zażartuję... szkoda, że nie twarożkiem farmerskim :mrgreen:


:mrgreen: :mrgreen:

Kiedyś Ruf wyżłopał mleko Kocie Balbinie.
Zgrabnie wskoczł na fotel i próbował trawic.
Ja, nieświadoma, że dokonał włamania z pożarciem, usiadłam obok niego i skupiłam się na telewizji.
Chwilkę później psu się odbiło a mnie zrobiło się jakoś cieplej na plecech :shock:

Dorti - Pią 13 Sty, 2012 14:55

A nie lepiej podać psu zamiast mleka np. jogurt naturalny, troszkę kwaśnej śmietanki, twarozek wiejski albo biały twaróg, serek homogenizowany itp, itd
To o wiele zdrowsze a sensacji po tym nie ma.
U mnie jedzą takie rzeczy psy 6 tygodniowe i 8 letnie oczywiście jako dodatek do suchej karmy. I też nie non stop :wink:

besta - Pią 13 Sty, 2012 15:24

Moje też mleka nie dostają ani ta najstarsza(9lat),ani ten najmłodszy(9 mies).Podstawą jest sucha karma stosownie do wieku,ew.mięso z ryżem i warzywami(50% mięsa 20% ryżu i 30% warzyw)no i przetwory mleczne(jogurt,kefir,serek) 2,3 razy w tygodniu.
jabluszko520 - Pią 13 Sty, 2012 15:39

Kiedy ona nie chce żadnych serków ani jogurtów... testowałam, ale nic jej nie jest po mleku.


Zojka - twoja opowieść rozbawiła całą moją rodzinkę, ależ się uśmiałam . :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

besta - Pią 13 Sty, 2012 16:08

Będę "okrutna" jeśli jest zdrowa i nic jej nie dolega a tylko grymasi przy jedzeniu to moja rada przeglodzić.
Ja tak piesciłam sie z jedzeniem z moja Bestą cudowałam, zmieniałam karmy ,dosmaczałam.
A teraz jak mam 3 psy to jak któryś nie ma chęci na jedzenie to znaczy tylko jedno-choroba.
ale taka mądra to się zrobiłam po poczytaniu rad dotyczących jedzenia na forum :wink: :mrgreen: .

Miła od Gucia - Pią 13 Sty, 2012 17:04

polecam danonki na mocne kości
te dla dzieci
Gustaw je uwielbia,
daję na przemian, wieczorami, raz serek, raz jogurt naturalny

Rogasowa - Pią 13 Sty, 2012 17:22

My tylko czasami jogurt naturalny, lub śmietanka.. z nadzieją że podtyje psu tupsztal po śmietanie.. :roll:
Mirka - Pią 13 Sty, 2012 17:27

popieram dziewczyny w 100% mleko kartonowo-sklepowe nie jest odpowiednie dla psow,powiem więcej
dla kotów też............jogurty,twarozki i sołdka smietanka ,to jest to co tygrysy lubią najbardziej, oczywiscie w bardzo umiarkowanych ilosciach :wink:

Rogasowa - Pią 13 Sty, 2012 17:34

Jak robię taki rarytas to zazwyczaj po dokładnym wymieszaniu odstawiam na jakaś godzinkę aby karma namiękła.. wtedy jest szansa że Trufel zje całą michę.. ale jak za często tak jej robię to już zostawia..;/ A jaką % śmietankę zazwyczaj dajecie?
Dorti - Pią 13 Sty, 2012 17:56

Rogasowa napisał/a:
Jak robię taki rarytas to zazwyczaj po dokładnym wymieszaniu odstawiam na jakaś godzinkę aby karma namiękła.. wtedy jest szansa że Trufel zje całą michę.. ale jak za często tak jej robię to już zostawia..;/ A jaką % śmietankę zazwyczaj dajecie?


Ja podaję zawsze gęstą i kwaśną 12 lub 18 %
około 2 dużych łyżek na czubatą miarkę karmy suchej :grin:

jabluszko520 - Pią 13 Sty, 2012 18:28

Ja na miche karmy leję pół szklanki ciepłego mleka... Od miesiąca...? I jakie objawy miałyby być gdyby mleko jej nie pasowało? (luźnej kupki nie ma jakby co i nie wymiotuje...)
jabluszko520 - Pią 13 Sty, 2012 19:21

Dziękuję Ci bardzo, pomogłaś mi, bo bym spać nie mogła.
Czyli nic źle nie robię, biegunki nie ma i nie miała, dzięki bogu i wiem, że jej nie szkodzę.
Jeszcze raz dziękuję.
Ogólna rada? Wszystko zależy od danego psa jak i co toleruje :)

Miła od Gucia - Pią 13 Sty, 2012 19:24

Mirka,
ten post jest bardzo ważny, szkoda, żeby tu w "mleku" umknął :lol:
przeniosę go do zasad żywienia ogólnego, tu zostawię odnośnik

Mirka - Pią 13 Sty, 2012 19:29

Miła od Gucia napisał/a:
Mirka,
ten post jest bardzo ważny, szkoda, żeby tu w "mleku" umknął :lol:
przeniosę go do zasad żywienia ogólnego, tu zostawię odnośnik


oczywiscie zrob tak zeby było dobrze,zasady dobrego zywienia sa ogromnie wazne,
lepiej na zimne dmuchać niz ma byc za pozno i sie bolesnie sparzyc :~

Miła od Gucia - Pią 13 Sty, 2012 19:32

szczegółowe informacje na temat żywienia znajdziecie
w temacie
ZASADY ŻYWIENIA

i o mleku i wszystkim, co wolno czego nie wolno podawać psu

dorcialas - Pon 13 Lip, 2015 15:30

Daję tylko jak moja sunia jest w ciąży, a tak to staram się unikać
jabluszko520 - Pon 13 Lip, 2015 19:22

dorcialas napisał/a:
Daję tylko jak moja sunia jest w ciąży, a tak to staram się unikać

Czy to znaczy, że jesteś zarejestrowana w ZKwP ? Jaką posiadasz hodowlę?

quetrabajes - Wto 28 Lip, 2015 10:07

Wszystko zależy od tolerancji laktozy psa.
Należy pamiętać, że są produkty bogate w laktozę (np. mleko) i w nią uboższe (np. ser cheddar).


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group