Nasze Bassety Strona Główna


Poprzedni temat «» Następny temat
DIROFILARIOZA - Choroby Nowe
Autor Wiadomość
gkoti 
www.leniuch.com



Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 31 Sie 2006
Posty: 4793
Skąd: Malbork/Luton
Wysłany: Wto 13 Sie, 2013 08:13   DIROFILARIOZA - Choroby Nowe

http://nauka.newsweek.pl/...107194,1,1.html

Poczytajcie :~
_________________
www.leniuch.com - to na razie stronka tylko Leniuszka
Ostatnio zmieniony przez Asia i Basia Nie 06 Kwi, 2014 09:12, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
jabluszko520 



Dołączyła: 28 Lis 2011
Posty: 5520
Skąd: stąd
Wysłany: Wto 13 Sie, 2013 08:21   

"Dirofilariozę przenoszą komary i meszki. Na razie do Polski dotarła tylko jedna, mniej groźna odmiana tego pasożyta o nazwie Dirofilaria repens. Nicień ten zagnieżdża się najczęściej pod skórą, niekoniecznie w miejscu ukłucia przez komara. Zdarza się bowiem, że zanim pasożyt znajdzie dogodne miejsce, wędruje pod skórą. Gdy już osiądzie na stałe, na skórze powstaje zgrubienie, mały guzek, zazwyczaj o średnicy 2 centymetrów. Niekiedy jednak, że pasożyt jest bardziej wybredny i umiejscawia się w gałce ocznej. Wtedy może uszkodzić wzrok.(...)
Fora wielbicieli psów podają, że pierwszy raz „polską” dirofilariozę zdiagnozowano w 2008 roku, kiedy do weterynarza trafił pies z podejrzeniem nowotworu tchawicy. Lekarz raka nie wykrył, ale pies zdechł. Właścicielka psa zgodziła się na pobranie organów do szczegółowych badań i dopiero wtedy okazało się, że pies cierpiał na dirofilariozę. Był to berneński pies pasterski, mieszkaniec okolic Grodziska Mazowieckiego, który nigdy nie wyjeżdżał z Polski. Rok później w mosznie psa poddanego kastracji wykryto sześć dorosłych nicieni skórnych. Pasożyty znaleziono u czteroletniego owczarka niemieckiego również mieszkańca okolic Warszawy, który nigdy wcześniej nie wyjeżdżał za granicę.(...)
Leczenie skórnej postaci dirofilariozy najczęściej ogranicza się do usunięcia pasożyta, ale już leczenie postaci sercowej jest długie i skomplikowane. Dlatego najlepiej jest zadbać o psa i odpowiednio chronić go przed ukłuciami komarów i meszek, które są roznosicielami tej choroby. - Polecamy preparaty nowej generacji, które nie tylko chronią przed kleszczami, ale także przed komarami i meszkami – mówi dr Dobrzyński.(...)
By jednak preparaty te były skuteczne, pies nie może być kąpany 48 godzin przed i 48 godzin po ich zastosowaniu, a zabieg nasączenia skóry płynem powinno się powtarzać co cztery tygodnie."
_________________
Nie kupuj, adoptuj.
http://forum.bassety.net/viewtopic.php?t=5027
 
 
madziaa 



Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 05 Maj 2010
Posty: 2720
Skąd: Toruń
Wysłany: Wto 13 Sie, 2013 09:27   

straszne :(
_________________

 
 
 
jabluszko520 



Dołączyła: 28 Lis 2011
Posty: 5520
Skąd: stąd
Wysłany: Pon 29 Lut, 2016 21:34   

"W Europie u zwierząt towarzyszących (psów i kotów) oraz dzikich mięsożernych obserwuje się pasożytnicze nicienie zwane filariami z gatunków Dirofilaria immitis i D. repens, które są przenoszone przez komary z rodzajów Anopheles, Aedes i Culex. Dojrzałe osobniki D. immitis osiągają długość ciała od 12 do 31 cm i lokalizują się wewnątrz serca oraz w tętnicach płucnych żywicieli, powodując dirofilariozę sercową, natomiast samiec i samica D. repens są mniejszych rozmiarów (5-17 cm) i umiejscawiają się pod skórą (dirofilarioza skórna) lub w jamie otrzewnowej. (...)
Najczęściej dirofilariozę stwierdza się w dolinach rzek i terenach podmokłych, gdzie warunki środowiskowe sprzyjają rozwojowi komarów.(...)
W 2005 roku na Słowacji stwierdzono D. repens i D. immitis u psów, które nigdy nie opuszczały miejsc swojego pobytu. Były to zwierzęta, które nie wykazywały żadnych objawów chorobowych, a więc stwierdzone u nich inwazje filarii musiały być o niewielkiej intensywności. Psy pochodziły z dwóch regionów oddalonych od siebie o 140 kilometrów. (...) Oczywiście, w obydwu regionach licznie występują komary, a średnia roczna temperatura powietrza jest wyraźnie wyższa niż w innych regionach Słowacji. Za progową temperaturą konieczną dla rozwoju larwy D. immitis w komarze uważa się minimum 14oC, co warunkuje klimatyczno-geograficzny zasięg występowania tego pasożyta. Obydwa gatunki filarii są przyczyną chorób odzwierzęcych (zoonoz) u ludzi. Liczne komary i obecność psów z dirofilariozą zwiększają ryzyko zarażenia ludzi. Z ponad 270 przypadków dirofilariozy stwierdzonych dotychczas w Unii Europejskiej zdecydowana większość była spowodowana przez D. repens, a tylko 10 z nich przez D. immitis.

Jakie są objawy tej groźnej choroby? Czy może być śmiertelna?
Początkowo przebieg choroby u zwierząt jest bezobjawowy. Potem, w przypadku dirofilariozy sercowej obserwuje się narastające osowienie zwierzęcia i pogłębiającą się duszność. Na skutek niewydolności naczyniowo-sercowej mogą pojawić się obrzęki i wodobrzusze. Nieleczona dirofilarioza kończy się śmiercią zwierzęcia. Jak można zdiagnozować dirofilariozę u psa i kota? Standardowym badaniem jest wykonanie rozmazu krwi i stwierdzenie w nim larw tych nicieni – mikrofilarii. Ponieważ larwy występują we krwi okresowo, skuteczniejszym sposobem wykrycia zarażenia jest badanie krwi psa przy pomocy szybkiego testu immunoenzymatycznego.

Jak zabezpieczać nasze czworonogi przeciwko robakom płucnym?
Ponieważ nie ma skutecznego sposobu ochrony kotów i psów przed kontaktem z komarami, pozostaje chemioprofilaktyka, czyli podanie preparatu, który zlikwiduje we krwi zwierzęcia mikrofilarie po ukłuciu zarażonego komara oraz będzie skuteczny przez okres co najmniej 2 tygodni. W Polsce dostępne są preparaty w postaci spot-on (nakrapiane na skórę), które są w stanie zabezpieczyć zwierzęta przed dirofilariozą przez okres 2-4 tygodni po podaniu."
źródło: http://www.cztery-lapy.pl...a-dirofilarioza


https://vimeo.com/96476373


Pasożyt Dirofilaria immitis
_________________
Nie kupuj, adoptuj.
http://forum.bassety.net/viewtopic.php?t=5027
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
FGRP Theme created by Gilu
 
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 15