Nasze Bassety Strona Główna


Poprzedni temat «» Następny temat
Próby pracy basseta
Autor Wiadomość
Buba 



Dołączyła: 04 Mar 2005
Posty: 348
Skąd: Słabomierz
Wysłany: Czw 18 Sie, 2005 18:48   Próby pracy basseta

Ponieważ poniższe wypowiedzi odbiegły od tematu "Literatury" a na forum zawitał znawca i fachowiec w tej branży Wojtek Stan - pozwoliłem sobie wydzielić te posty tworząc jednocześnie nowy - bardzo ciekawy jak sądzę temat.
Admin
Buba napisał/a:
Próby pracy to b. ciekawy temat. W końcu mamy psy myśliwskie! Gdzie mogę znaleźc wiedze o próbach pracy (mam co prawda regulamin Polskiego Związku łowieckiego, ale wydany w 1990 roku). Tak sie nosze z zamiarem zrobienia coś w tym kierunku - tylko ten ciągły brak czasu....
 
 
Agata
[Usunięty]

Wysłany: Czw 18 Sie, 2005 22:21   

Buba, Próby to już przeszło nam obok nosa, bo tylko do roczku, ale konkursy przed nami i ja zacznę w tym kierunku od jesieni.
Próby to pokazanie wrodzonych umiejętności psa choć nie są wg mnie uczciwe, bo przystępują do nich właściciele głównie myśliwi z wyuczonymi wcześniej swoimi psami - a tak nie powinno być :!:
To nie jest uczciwe :!:
Ja pojechałam z Agatą do Łomży dawno temu - tak poprostu, tak aby właśnie sprawdzić jej instynkt wrodzony i.........kanapa.
Super się bawiłam, sędzia już nawet Agatce pomakał pokazując zająca a ona wąchała na łące kaczeńce. Nawet oszczekała, ale krowę na pastwisku :lol: Przyskakiwała do sędziego zachęcając go do zabawy :lol:
I na tych Próbach jedyna Agata była nie wyuczona, wszystkie pozostałe psy były szkolone w tym kierunku - co prawda dwa odpadły - jeden na strzał a drugi nie wszedł do wody :lol:
Agata w momencie strzału stała jak wryta i nawet nie drgnęła :!:
Ja pojechałam tylko po to aby ją sprawdzić i sprawdziłam 8)

Konkursy to co innego, tu uczysz psa pracy i właśnie marzy mi się Groszka wyuczyć i przygotować, bo w przyszłości Inter Championat chodzi mi po głowie, ale nie tyle o to mi chodzi, co bardzo bym chciała właśnie jego przetestować i wyuczyć.
Co do regulaminu to ja gdzieś go miałam, ale gdzie :?:
Jak znajdę to wrzucę.
A na stronie Związku Łowieckiego go nie ma :?:
 
 
Krzysiek 
Admin


Dołączył: 02 Mar 2005
Posty: 839
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: Czw 18 Sie, 2005 23:18   

Słuchajcie dziewczyny.
W tych tematach to autorytetem jest na pewno Wojtek Stan o czym zapewne wiecie. Proponuję więc z nim się skontaktować. Szkoda że on ze swoją wiedzą o udziale bassetów w takich własnie konkursach nie jest użytkownikiem naszego forum :( Na pewno wiele moglibyśmy się od niego dowiedzieć gdyż moim zdaniem tak jak dla nas pasją są bassety same w sobie - tak dla niego pasją są bassety na polowaniu. To oczywiście informacje dla tych osób które go nie znają. To właśnie o jego sukach -jak myślę -pisał Grzegorz że biją wszystkie psy myśliwskie na łeb. I to prawda - jego Alibaba i Bajka to prawdziwe bassety z korzeniami :) . No niestety nikogo na siłę na forum nie wciągniemy - a szkoda.
Pozdrawiam
Krzysiek.
 
 
Dariusz


Dołączył: 18 Sie 2005
Posty: 237
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią 19 Sie, 2005 08:07   

Krzysiek Admin ma racje-najlepsze bassety chodzące po tropie i odnoszące sukcesy na konkursach tropowców są w Koninie u naszego kolegi Wojtka Stana ,który jest już sędzią prób pracy.A początki zdobywania użytkowości były bardzo trudne.Po kilkuletnim pukaniu do wielu drzwi udało się nam załapać na kurs tropowców i posokowców na Mazurach.Tylko śp.Rysiowi Apanasewiczowi,który uwieżył w bassety i przekonał innych Alibaba i nasz Bałamut zdobyły dyplomy i przeterły szlaki dla innych bassetów.
Dzięki udziałowi trzykrotnemu w kursach wiemy jak przygotować kojoty do tropienia.
Pochwalę się,że wszystkie nasze bassety mają w swoich osiągnięciach dyplomy z konkursów tropowców,ale największym pasjonatem tych konkursów jest bewzględnie Wojtek Stan.
Dysponujemy literaturą.pozdrawiam :lol:
_________________

bassety ponad wszystko od wielu lat!!!!!!!
 
 
Agata
[Usunięty]

Wysłany: Pią 19 Sie, 2005 08:55   

Tak właśnie, Tylko Wojtkowi jako jedynemu Groszka powierzę, by go ocenił. Jeśli coś z tego ma wyjść to tylko Wojtek. :lol:
 
 
Buba 



Dołączyła: 04 Mar 2005
Posty: 348
Skąd: Słabomierz
Wysłany: Pią 19 Sie, 2005 18:14   

Agato,
czy możemy braci razem ocenić u Wojtka? Daj znać co i jak to się umówimy. A wogóle to pogadamy w tym tamacie jak się zobaczymy.
:lol:
 
 
Krzysiek 
Admin


Dołączył: 02 Mar 2005
Posty: 839
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: Sob 20 Sie, 2005 23:05   

Przerzuciłem te parę postów do nowego tematu - życzę ciekawej dyskusji i liczę na wypowiedzi Wojtka :)
Pozdrawiam
Krzysiek.
 
 
Dariusz


Dołączył: 18 Sie 2005
Posty: 237
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sob 20 Sie, 2005 23:38   

Krzysztofie super pomysł z tym tematem-służe regulaminami :lol:
_________________

bassety ponad wszystko od wielu lat!!!!!!!
 
 
Agata
[Usunięty]

Wysłany: Nie 21 Sie, 2005 12:10   

Buba, super by było, ja bym BARDZO chciała.
Musimy się uśmiechnąć obie do Wojtka :lol: :lol:

WOJTKU - PRZETESTUJESZ NASZE BALERONY :?: :?: :?:

Ja myślałam o Groszku, bo wydaje mi się, że chłopak ma zadatki, ale ja specem w tej dziedzinie nie jestem, to tylko Wojtek może ocenić :!:
Groszek odbiega od "kanapowca" , więc może .........
Gumka też jest bardzo "sportowa" dziewczyna, ale ona jest nie do okiełznania. Ja nawet z nią na wystawy jeszcze nie chodzę, bo sędzia w locie zębów nie sprawdzi :lol:
Więc i tu odpada, bo Gumka w lesie dostaje totalnego amoku :!:
Groszek z Gumką stanowią niesamowitą parę pod względem sprytu, szybkości i aktywności.
Ale ja na myśliwego wytypowałam Groszka :!: :!: :!:
 
 
Dariusz


Dołączył: 18 Sie 2005
Posty: 237
Skąd: Szczecin
Wysłany: Nie 21 Sie, 2005 13:23   

Agato-----typowanie nic nie da,czasem jest tak,że największy kanapowiec puszczony na scieżkę tropową okazuje się talentem.Znam z Eviką takie bassety z autopsji(zainteresowani wiedzą o kogo chodzi).
Basset sam z siebie nie bedzie wiedział za pierwszym podejściem o co Ci chodzi(dlatego wachanie kaczeńców).Dlatego takim dziewiczym bassetom powinno dać się do wąchania chociaż skórę.My nie jesteśmy myśliwymi a nasze psiory były najpierw tak właśnie zaznajamiane(początki są trudne)....
_________________

bassety ponad wszystko od wielu lat!!!!!!!
 
 
Wojtek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 21 Sie, 2005 13:33   

Witajcie miłośnicy basseta użytkowego. Przepraszam, ale dziś mamy bardzo dużo pracy.
Przygotowuje dziewczyny do ważnej imprezy. Wieczorem zasiądę przed kompem i napisze bardzo długi post. Długi, bo jestem bardzo gadatliwy. Darz Bór.
 
 
Miła od Gucia 
Admin merytoryczny



Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 03 Mar 2005
Posty: 21591
Skąd: Gorzów
Wysłany: Nie 21 Sie, 2005 13:35   

A na naszego Gustawa ciągle mówią "wąchacz kwiatków". To jest niesamowite, jak idziemy na łaki, on naprawdę wącha kwiatki i robi to bardzo delikatnie. Potrafi przy jednym kwiatku posiedzieć z 5 minut. A ja czekam. Niestety na łąkach nie puszczam go wolno, bo ucieka. To znaczy, raz wróci jak zawołam, drugi raz, a za trzecim razem oczy mu już błyszczą i tylko widze fruwające uszy, nawet nie mam szans żeby go dogonić. I obecnie, aby mógł się wybiegać, jeździmy do lasu (za każdym razem w inne miejsce, bo jeśli już zna teren ucieka) i tam go puszczamy aby się wyszalał. Ta informacja nie jest związana z tematem, ale pewnie nie tylko ja mam takie problemy. I jeszcze coś. Kiedyś byliśmy nad jeziorem. Gustaw uciekł. Oczywiście wszyscy zaczęli go szukać. Wrócił sam po godzinie, ale z drugiej strony jeziora. Więc to co piszą, że wraca basset, ale okrężną drogą jest prawdą.
_________________
694 409 059
nasze.bassety@onet.pl
 
 
 
Agata
[Usunięty]

Wysłany: Nie 21 Sie, 2005 16:57   

Czekam Wojtku wieczorem na ten długi post, bo ja jestem bardzo zaineresowana. :!:
 
 
Wojtek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 21 Sie, 2005 20:27   

DARZ BÓR właścicielom i użytkownikom psów myśliwskich. Myśliwskich ?, bo basset hound jest właśnie tym psem. Gdy pierwszy raz przyjechałem z ALIBABĄ na Krajowy Konkurs Tropowców do Dąbrówki Leśnej w 1998 roku myśliwi i uczestnicy konkursu drwili, gdy obserwowali, jak z samochodu ( Fiat 126p ) wygramolił się basset houund.
Ci co z nas drwili, nie wiedzieli, że my nie przyjechaliśmy zaliczyć konkurs do wymogów Interchampionatu,, a walczyć z wyżłami, terrierami, jamnikami, płochaczami o miano najlepszych w Polsce. Obecnie, gdy z pościeli i poduch, którymi zaścielony jest tył mojego samochodu wyskakują basset houndy, nikt już się nie śmieje. Jedni propagują basset hounda na wystawach i pokazach, a ja go propaguje w lesie. Stało się to moim wielkim wyzwaniem i jest to droga mojego życia. Jest to też sprawdzian dla naszego systemu nerwowego, ponieważ procesom szkoleniowym poddawany jest wyjątkowy uczeń. Ten uczeń to basset hound, którego specyfikę wszyscy tu znają i wiedzą jaką on posiada flegmę i siłę spokoju. Właśnie ta siła spokoju wielokrotnie powali Was na mchy leśne, a Wasz uczeń w tym czasie będzie przyjaźnie merdał ogonkiem. Moją pasją stało się nie wyszkolenie owczarka niemieckiego, czy labradora, a takiego dziwnego, o krótkich, grubych nogach i długich uszach ( uszy to nie tylko ozdoba, służą one do zawężenia pola węchowego ) psa.

Często bierzemy udział w polowaniach, ale naszą bronią nie jest strzelba, lecz otok. Gdy podczas polowania zostaje ranna zwierzyna, gdy ucieknie daleko od miejsca zestrzału,
zaszywając się w gęstym mateczniku, wtedy na drugi dzień wczesnym rankiem przystępuje do swojej pracy tropowiec. Wypracowując bardzo wolno, dolnym wiatrem sfarbowany trop, doprowadza nas do zwierzyny. To bardzo pożyteczny w łowiectwie pies. Dojście do rannej zwierzyny tropowca skraca w wielu przypadkach jej męczarnie, a kiedy odnalezione ranione zwierze jest już martwe, nie pozwala na zmarnowanie w tak krwawy sposób zdobytego daru natury. Basset hound nie jest tylko naszą prześliczną i kochaną domową maskotką, ale też bardzo pożytecznym psem pracy.

Z konkursami i próbami to moja klubowa koleżanka Agata trochę namieszała w myśliwskim kotle. Natomiast piękny był opis wąchania kaczeńców, krowy na pastwisku i zabawy. Postaram się w tym poście, temat Prób i Konkursów trochę uzupełnić. Gdyby suka Agaty została poddana procesom szkoleniowym i w odpowiednim momencie została pobudzona pasja łowiecka, a Agata wytrzymałaby te procesy nerwowo, to niech się wszystkie zające w polu pilnują. Basset przystąpiłby do gonu, w pierwszej fazie „ na oko ” . Szarakowi nie pomoże , że jest szybszy, gdy zniknie, basset w pełnym galopie, z nosem dwa do trzech centymetrów nad ziemią pójdzie jego ciepłym śladem i będzie GRAŁ, GRAŁ.. Nie ma w polu piękniejszej muzyki, jak te BASSECIE GRANIE.

W próbach mogą uczestniczyć psy ( suki ), które w dniu imprezy ukończyły 6 miesięcy, a nie skończyły 24 miesięcy ( wyjątek, próby posokowców 6 do 36 miesięcy ). Ja zalecam intensywne szkolenie basset hounda i udział w konkursach po ukończeniu 12 miesięcy. Szkolenie basset hounda zaczynam W ŁONIE MATKI, przerywam w okresie wegetatywnym i przejściowym ( 3 tygodnie od narodzenia ). Gdy szczenięta dostają swoją pierwszą samodzielną miskę podczas fazy wpajania skojarzeń z jedzeniem słyszą pierwszy raz myśliwski gwizdek. Ten pierwszy gwizdek jest sygnałem, że od tego momentu rozpoczyna się układanie psa myśliwskiego, którym jest basset hound.

Na próbach ocenia się cechy wrodzone psa, a na konkursach, cechy wrodzone i nabyte ( wyuczone ) podczas procesu szkoleniowego. W konkursach mogą uczestniczyć psy ( suki ), które ukończyły w dniu imprezy 6 miesięcy, górna granica wieku nie jest określona. Do CERTYFIKATU UŻYTKOWOŚCI ( pozwala on na wystawianie psa w klasie użytkowej na wystawach wszystkich organizacjach krajowych: stowarzyszonych, sfederowanych, kontraktowych FCI ) i wymogów dotyczących Interchampionatu potrzebny jest dyplom z Konkursów Pracy Psów Myśliwskich z odpowiednią ilością dla danej rasy zdobytych punktów. Dla tych co polują jako myśliwi z bassetami, wskazane jest odbycie Prób Pracy Psów Myśliwskich Małych Ras ( grupa II ). Psy, które nie posiadają dyplomów z Prób Pracy lub z Konkursów Pracy podlegają sprawdzeniu reakcji na strzał.
 
 
Agata
[Usunięty]

Wysłany: Nie 21 Sie, 2005 20:56   

Ja tego nie przeczytałam - ja się w to normalnie WCZYTAŁAM :!:
Buba i co Ty na to :?:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
FGRP Theme created by Gilu
 
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 16