Nasze Bassety Strona Główna


Poprzedni temat «» Następny temat
Ustalanie hierarchii w stadzie - artykul
Autor Wiadomość
Asia i Basia 
Figa & Co.


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 17 Kwi 2007
Posty: 5625
Skąd: Hamburg/Torun
Wysłany: Pon 16 Lis, 2015 10:45   Ustalanie hierarchii w stadzie - artykul

Ciekawy artykul mowiacy o ustalaniu hierarchii w stadzie.

"Ustalanie hierarchii w stadzie. Przejmowanie przywództwa w stadzie. Teoria samca alfa. Dominacja u psów.

Powszechne wśród wielu właścicieli psów jest twierdzenie, że pies prezentuje zachowania mające na celu zdominowanie człowieka i przejęcie pozycji alfa w stadzie, za które uważana jest rodzina.

Twierdzenie, że pies ustala z człowiekiem hierarchię według praw rządzących zwierzęcym światem, jest popularne również wśród osób szkolących psy tradycyjnymi metodami. Wg tej teorii, właściciel musi stać się dla swojego psa osobnikiem alfa – przywódcą stada, bo jeśli tak się nie stanie, pies nie będzie słuchał człowieka i będzie sprawiał mu mnóstwo problemów, nie mówiąc już o tym, że niczego się nie nauczy, bo nie będzie respektował poleceń „niższego rangą” osobnika.

Wielu znanych mi właścicieli psów właśnie zależnościami hierarchicznymi tłumaczy różne problemy, jakie sprawiają im psy. Prowadząc Szkołę dla Psów i udzielając porad behawioralnych, stykam się każdego dnia z osobami wierzącymi, że pies chce je zdominować, dlatego wskakuje na kanapę czy przechodzi pierwszy przez drzwi lub że pies przejął władzę domu i z tego powodu ciągnie na smyczy i nie wraca na wołanie. Bywa, że właściciel przychodzi na szkolenie lub po poradę z własną tezą – chcę zdominować szczeniaka, żeby w przyszłości, jako dorosły pies, nie przysparzał mi kłopotów.

Takie myślenie, nie dość, że jest niebezpieczne dla psów, bo umożliwia stosowanie przedziwnych „metod szkoleniowych” sprowadzających się do przemocy i „łamania” psa, to dodatkowo jest niezgodne z wiedzą biologiczną. Teoria dominacji to mit, a ustalanie hierarchii w rodzinie na wzór stada to zaklinanie rzeczywistości zamiast podejmowania faktycznych działań.

Jean Donaldson w książce „Pies i człowiek. Jak zgodnie żyć pod jednym dachem” przytacza powszechne przekonania nt. teorii dominacji, demaskuje je oraz ujawnia całkowity brak ich potwierdzenia naukowego.

Podaje 10 najczęstszych zachowań ocenianych przez właścicieli jako dominacyjne. Są wśród nich:

Agresja lub gryzienie, szczególnie wobec członków rodziny
Ciągnięcie na smyczy
Brudzenie w domu, a tym bardziej w łóżku
Niszczenie wartościowych przedmiotów
Obskakiwanie właściciela na powitanie
Odmowa przychodzenia na wołanie
Żebranie przy stole
Wyprzedzanie w drzwiach
Spanie na meblach, tam, gdzie nie wolno
Kradzież jedzenia i rozmaitych przedmiotów

Donaldson przekonuje, że „odkrycie, że w sforze wilków obowiązuje hierarchia doprowadziło do tego, że wszelkie zachowania psa w stosunku do człowieka objaśnia się poprzez rzekome dążenie zwierzęcia do zajęcia dominującej pozycji w domowej hierarchii.” Takie twierdzenia są niezgodne z nauką i nie mają nic wspólnego z teorią wilczej sfory. Pies gryzie meble, bo zwyczajnie może je pogryźć, a nie by zademonstrować swoją wyższą pozycję. Nie przychodzi na wołanie, bo nie został na to uwarunkowany, a zachowanie nie zostało utrwalone. Pies wyprzedza w drzwiach, bo spieszy się na spacer, gdzie czekają na niego przyjemne atrakcje, itd. Jeśli masz ze swoim psem jeden z 10 wymienionych przez Donaldson problemów, zamiast wymyślać fantastyczne przyczyny, po prostu zajmij się ich zniwelowaniem.

Wyznawcy teorii dominacji, opierając się na jej założeniach, nie bawią się też ze swoimi psami w zabawy określane jako dominacyjne, np. w przeciągnie. Tłumaczą, że taka zabawa wyzwala w psie agresję i skłonności dominacyjne. Zabierają tym samym sobie i swoim psom nie tylko świetną zabawę, ale przede wszystkim szybką i zdrową możliwość wydatkowania energii psa i możliwość zwiększenia więzi z przewodnikiem. Ale najważniejsze, z czego rezygnują, to znalezienie kontrolowanego ujścia dla zachowań łowieckich, które bywają powodem solidnych problemów z zachowaniem psa.

W przypadku zabawy w przeciąganie chodzi o współdziałanie przeciwko zabawce, a nie działanie psa przeciwko człowiekowi! To właśnie chwytanie psa za skórę i potrząsanie nim (co stosują właściciele aby zdominować psa) może nauczyć psa lęku lub agresji lękowej i spowodować zanik zaufania do właściciela, a nie zabawa z psem. Zdarza się, że suka w gnieździe, chcąc przywołać szczeniaczka do porządku, chwyta go za kark, jednak puszcza NATYCHMIAST, gdy ten da sygnał, że zrozumiał reprymendę. Człowiek, nie odczytując sygnałów, jakie daje mu pies w takiej sytuacji, przedłuża czas trzymania za kark czy przyciskania do podłoża. Pies orientuje się szybko, że wysyłanie subtelnych sygnałów uspokajających (jak np. ziewanie, intensywne mruganie, próby odwrócenia głowy, kładzenie uszu) nie działa, bo przewodnik nie puszcza, stosuje więc silniejszy sygnał – np. warknięcie. Jeśli pies trafi na żarliwego wyznawcę hierarchiczności, może się spodziewać, że ten będzie dociskał psa do podłoża jeszcze bardziej. Skutkiem może być strach psa przed właścicielem lub/i agresja. Jeśli właściciel puści psa po warknięciu, nauczy go, że takie właśnie zachowanie działa, więc warto je stosować. W ten sposób sam wypracuje w swoim psie zachowania wyglądające na agresywne.

Teoria dominacji wzięła się ze złej interpretacji typowych wilczych zachowań w sforze. To, że zdarza się, że jeden wilk SAM układa się wobec drugiego osobnika brzuchem do góry, aby potwierdzić jego i swoją pozycję społeczną, nie może być powodem, aby człowiek siłą przewracał psa na plecy (tzw. przewrót alfa), aby udowodnić mu swoją nadrzędną pozycję. Bowiem ani psy ani wilki nigdy nie zmuszają jedne drugich do przyjęcia takich pozycji.

Wreszcie, aby uznać teorię hierarchii w stadzie za absurdalną, wystarczy znać definicję stada – grupa osobników tego samego gatunku połączona relacjami społecznymi, najczęściej w celu rozrodu. Jeśli więc jesteś wyznawcą teorii dominacji i ustalania hierarchii w stadzie, to mogę założyć, że chcesz mieć ze swoim psem młode, skoro chcesz być dla niego samcem lub samicą alfa. Wątpię, czy Związek Kynologiczny uzna nową rasę…

Właściciele i, co gorsza, szkoleniowcy wierzący w teorię „stada” zakładają, że – jak celnie ujmuje Donaldson - „wystarczy tylko zdominować psa, a wszystko samo się ułoży”. Stąd na wielu szkoleniach i w wielu parkach psy w kolczatkach, krzyki, kary i „łamanie” opornych psów oraz wprowadzanie niemal wojskowego drylu. Osobiście byłam świadkiem komentarza wypowiedzianego przez jednego z treserów prywatnej szkoły (nazwę litościwie pominę, choć kojarzy się ze znanym serialem), gdy w jego przedszkolu dla szczeniąt (gdzie były także psy 6 miesięczne!!!) większe i starsze zwierzęta brutalnie turbowały szczenięta: „fala musi być”. Wiara w dominację i stado wszystko upraszcza i ułatwia – można nią wyjaśnić każde zachowanie psa, jednocześnie będąc zwolnionym z konieczności uczenia się i poznawania nie tylko wiedzy, ale choćby własnego psa.

Aneta Awtoniuk
Behawiorysta Warszawa, szkolenie psów Warszawa"

Zrodlo: Internet ARTYKUL
_________________
Baśka polykacz jablek i klockow Lego
 
 
Miła od Gucia 
Admin merytorycznyPomogła: 11 razy
Dołączyła: 03 Mar 2005
Posty: 21410
Skąd: Gorzów
Wysłany: Pon 16 Lis, 2015 12:09   

dzięki za ten artykuł

na psim Ranczu też powiedziano, że psa w trzy minuty może tak wyszkolić, że będzie pies robił wszystko co chcesz, ale będzie się Ciebie bał i sikał ze strachu, i będzie posłuszny

ale nam nie o takiego psa chodzi przecież i nie o takie szkolenie

i nigdy by tego nie zrobił w tym wypadku Henia

nawet nie chciałabym widzieć na czym to polega.
_________________
694 409 059
nasze.bassety@onet.pl
 
 
 
Neit Dołączyła: 02 Wrz 2013
Posty: 971
Skąd: Police
Wysłany: Pon 16 Lis, 2015 13:53   

My jesteśmy zwolennikami pozytywnych szkoleń, przerabiamy to i działa.
Ja nie wiem jaką można mieć przyjemność w tym, że nasz pies się nas boi. Zdecydowanie wolę żeby Zonda się słuchała, bo mnie lubi a nie dlatego że się boi.

Czytałam kiedyś że ludzie wybierają szkolenie przez zastraszanie bo... bicie i karanie nie wymaga myślenia, a szklenie pozytywne już tak. I zgadzam się z tym całkowicie.

Od siebie, zwłaszcza dla początkujących (ale nie tylko) polecam książkę:
http://www.empik.com/pozy...15979,ksiazka-p
Sporo się można dowiedzieć i to praktycznych rzeczy, opisane bardzo przystępnie, uwierzcie mi, przyda się.
 
 
Miła od Gucia 
Admin merytorycznyPomogła: 11 razy
Dołączyła: 03 Mar 2005
Posty: 21410
Skąd: Gorzów
Wysłany: Pon 16 Lis, 2015 18:29   

Ja też sobie nie wyobrażam innego szkolenia jak poprzez nagrody

dlatego na Psim Ranczu działa tylko pozytyw i w kieszeni słynne rybki
a psiaki lgną jak do Cezara Milana

nie wiem jak to się dzieje
Maja taka wystraszona na początku była
a jednak zaakceptowała, bez siły, bez przemocy

polecam Psie Ranczo
_________________
694 409 059
nasze.bassety@onet.pl
 
 
 
EwkaMarchewka 


Dołączyła: 25 Sie 2018
Posty: 23
Skąd: Hrubieszów
Wysłany: Pon 01 Paź, 2018 18:41   

Bardzo mądry i pomocny artykuł!
_________________
Basset to nie pies....To indywidum! :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
FGRP Theme created by Gilu
 
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 14