Nasze Bassety Strona Główna


Poprzedni temat «» Następny temat
ODBYT - Zatoki okołoodbytowe
Autor Wiadomość
olgaem 


Dołączyła: 06 Lut 2014
Posty: 111
Skąd: Szczecin/ Wrocław
Wysłany: Wto 06 Maj, 2014 21:29   ODBYT - Zatoki okołoodbytowe

Jak obiecałam tak informuje jakie są objawy (nie wszystkie wystąpiły u nas) tego, że pies ma zapchane zatoki okołoodbytowe:
- nerwowe "tiki", u nas było to gryzienie się w tylne łapy (ale może też być bezpośrednio w zad), czochranie się nadmierne
- pies ma problemy z przykucnięciem przy załatwianiu się, bądź przy tym popiskuje
- po załatwieniu się nie może się wyprostować, albo chodzi chwilę zgarbiony
- załatwia się "na raty"
Jak się leczy: niestety zastrzyki- antybiotyki na zapalenie, oraz bardzo nieprzyjemne czyszczenie, podczas którego pies się wyrywa i może go zaboleć. Czyścić powinien tylko i wyłącznie weterynarz przy użyciu specjalnych środków dezynfekujących. Towarzyszą temu bardzo nieprzyjemne zapachy, także radzę uzbroić się w cierpliwość i dodatkową osobę do trzymania psa w trakcie wizyt.
Hasankowi po 3 zastrzykach przeszło, jest zdrowy, ale strasznie źle zareagowała na antybiotyki jego sierść i leciała tonami przez chwilę po kuracji.
_________________

Ostatnio zmieniony przez Asia i Basia Pią 23 Sty, 2015 09:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
BASSiBAWARIA 



Dołączyła: 29 Sie 2011
Posty: 1075
Skąd: Wlkp /tereny wolnością płynące.
Wysłany: Czw 08 Maj, 2014 19:53   

Pomocne są również czopki,nie pamiętam dokładnie jakie,ale zapodaliśmy,jak vet nie mógł ręcznie wyczyścić,pomogły w rozpuszczeniu złogu,a pies następnie się sam wypróżnił i wyszło.
To było parę dobrych lat temu.
_________________
z Wami byłam najszczęśliwsza...
-Alice-
Ostatnio zmieniony przez Asia i Basia Pią 23 Sty, 2015 09:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jabluszko520 



Dołączyła: 28 Lis 2011
Posty: 5520
Skąd: stąd
Wysłany: Pią 09 Maj, 2014 08:44   

BASSiBAWARIA napisał/a:
Pomocne są również czopki,nie pamiętam dokładnie jakie,ale zapodaliśmy,jak vet nie mógł ręcznie wyczyścić,pomogły w rozpuszczeniu złogu,a pies następnie się sam wypróżnił i wyszło.
To było parę dobrych lat temu.


a czy mogłabyś przy najbliższej okazji spytać weta o te czopki - o nazwę? :smile:
_________________
Nie kupuj, adoptuj.
http://forum.bassety.net/viewtopic.php?t=5027
 
 
besta 



Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 29 Cze 2008
Posty: 3051
Skąd: 3City
Wysłany: Pią 09 Maj, 2014 18:45   

Od siebie dodam,że objawem zapalenia zatok może być "niemożność" podnoszenia ogona.Tak miała kiedyś Besta,nie mogła nawet merdać tak ją bolało.
Leczona była antybiotykami.

A tak na marginesie to nowotwór Gajki był właśnie umiejscowiony w zatoce okołoodbytowej i tutejszy "wsiowy" dr tylko próbował czyścic... :~ .
Dopiero jak pojechałam do Tomasza to wyszło szydło z worka...
Tak więc dbajcie o zadki waszych psiaków...
_________________
...na zawsze stajesz się odpowiedzialny za to,co oswoiłeś....
 
 
jabluszko520 



Dołączyła: 28 Lis 2011
Posty: 5520
Skąd: stąd
Wysłany: Pią 09 Maj, 2014 20:35   

a ja mam takie pytanie, czy jesli nie mamy żadnych objawów, niczego co opisałyście, to musimy jeździć na czyszczenie?
_________________
Nie kupuj, adoptuj.
http://forum.bassety.net/viewtopic.php?t=5027
 
 
olgaem 


Dołączyła: 06 Lut 2014
Posty: 111
Skąd: Szczecin/ Wrocław
Wysłany: Sob 10 Maj, 2014 09:48   

nasz weterynarz był zdziwiony, że weterynarz u którego byłyśmy wcześniej (notabene jego kolega po fachu z tego samego ośrodka wet.) nie zbadał mu go przy wcześniejszej kontroli, więc wydaje mi się, że przy okazji warto zapytać o takie badanie ;) wiem, że wszystkie rasy buldożkowe, muszą robić takie kontrole koniecznie co jakiś czas, ale nie wiem jak z bassetami.
zatoki powinny mieć wielkość ziarenka pieprzu.
_________________

 
 
Asia i Basia 
Figa & Co.


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 17 Kwi 2007
Posty: 5612
Skąd: Hamburg/Torun
Wysłany: Sob 10 Maj, 2014 20:14   

Oczyszcza sie u weta te ,ktore sie zapychaja. Zapchane moga doprowadzic do zapalenia i powaznych komplikacji. Jak nie ma zadnych z objawow,to znaczy,ze nic sie zlego nie dzieje. Kontrolnie mozna do weta,ale ogolnie zatoki oczyszczaja sie same. To gruczol, ktory oczyszcza sie przy oddawaniu przez psa kalu. Jesli pies ma luzny stolec, lub sklonnosc do zapychania sie gruczolu nie nastepuje oczyszczenie i trzeba "dopomoc" wycisnieciem zawartosci u weta. Objawy to swedzenie-pies oblizuje odbyt; inne to "saneczkowanie" - pies siedzac trze pupskiem o podloge i pociera w ten sposob swedzacy odbyt. Inny objaw to odorek okropny (smietnikowy ;) ) - tego raczej sie nie przegapi;) Gruczoly znajduja sie wewnatrz odbytu po dwoch stronach,porownujac do zegara umiejscowione sa na "godzinie piatej i siodmej". Sa spece co w domu czyszcza gruczoly sami, ja nie polecam,mozna zrobic psu wiecej szkody niz pozytku. ZAlecam profesjonalne,choc niemile przez weta widziane ;) , czyszczenie w gabinecie.

Informacyjnie podaje linki na temat gruczolow.

CZYSZCZENIE

INFORMACJE
_________________
Baśka polykacz jablek i klockow Lego
 
 
besta 



Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 29 Cze 2008
Posty: 3051
Skąd: 3City
Wysłany: Sob 10 Maj, 2014 22:25   

Ja podobnie Jak Asia uważam,że lepiej nie czyścić gruczołów samodzielnie.
Mój wet Tomasz mówił mi że nawet niektórzy weci nie potrafią tego zrobić jak należy...
A co do objawów to czasami nawet nie ma tego swędzenia a za to jest syf w uszach-serio tak jest u Besty- jak uszyska są ciągle podejrzanie brudne to czas czyścić gruczoły.Nie wiem skąd u niej taka zależność ale tak jest.
_________________
...na zawsze stajesz się odpowiedzialny za to,co oswoiłeś....
 
 
BASSiBAWARIA 



Dołączyła: 29 Sie 2011
Posty: 1075
Skąd: Wlkp /tereny wolnością płynące.
  Wysłany: Pon 12 Maj, 2014 10:23   

jabluszko-konkretnie ustalić nie jestem w stanie,co to były za czopki,bo mieszkałam wtedy daleko stąd i nie mam kontaktu z tamtym vetem,jak też to koope lat temu było,jednak jak pamięcią swą cofnę wstecz te czopki to Hemorectal były na 98%tak sądzę.Są bez recepty w każdej aptece.
_________________
z Wami byłam najszczęśliwsza...
-Alice-
 
 
besta 



Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 29 Cze 2008
Posty: 3051
Skąd: 3City
Wysłany: Pon 12 Maj, 2014 18:56   

Tak daaawno temu Hemorectal na gruczołki dostawała moja pudlica.
Ale to było......jakieś 25 ( :shock: ) lat temu. Różowe były :mrgreen:
_________________
...na zawsze stajesz się odpowiedzialny za to,co oswoiłeś....
 
 
BASSiBAWARIA 



Dołączyła: 29 Sie 2011
Posty: 1075
Skąd: Wlkp /tereny wolnością płynące.
Wysłany: Wto 13 Maj, 2014 08:52   hehe

to się zgadza....stare metody ,ale pomagały co najważniejsze.

Dziś też bym z nich skorzystała,gdyby była taka potrzeba. :yahoo
_________________
z Wami byłam najszczęśliwsza...
-Alice-
 
 
sylwiailuna 

Dołączyła: 09 Paź 2014
Posty: 5
Skąd: anglia
  Wysłany: Pon 03 Lis, 2014 03:28   GRUCZOŁY OKOŁOODBYTOPWE kiedy czyscić itp.

Witam ,mam pytanie , moja 5-cio miesieczna suczka gryzie sie w okolicach odbytu i nasady ogona. byla odrobaczana miesiac temu. co to moze oznaczac ?
Ostatnio zmieniony przez Miła od Gucia Sro 05 Lis, 2014 09:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
gkoti 
www.leniuch.com



Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 31 Sie 2006
Posty: 4793
Skąd: Malbork/Luton
Wysłany: Pon 03 Lis, 2014 09:10   

Jeżeli odrobaczanie było dobrze przeprowadzone i działa, to mogą być również gruczoły około odbytowe zapchane. Choć jest to młody piesek, może u nich jeszcze tak to nie postępuje, ale musiałabyś iść do weta, aby sprawdził i oczyścił, bo mu to dokucza na pewno.
_________________
www.leniuch.com - to na razie stronka tylko Leniuszka
 
 
 
sylwiailuna 

Dołączyła: 09 Paź 2014
Posty: 5
Skąd: anglia
Wysłany: Pon 03 Lis, 2014 13:42   

ok ,dziekuje , tak widze ze jej to przeszkadza ;(
 
 
olka_p 


Dołączyła: 24 Maj 2012
Posty: 111
Skąd: warszawa
Wysłany: Pon 03 Lis, 2014 15:34   

nasz beagle tak samo się zachowywał, gdy miał problemy z gruczołami okołoodbytowymi.
_________________
Strawberry Fields Hounds FCI
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
FGRP Theme created by Gilu
 
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 17