Nasze Bassety Strona Główna


Poprzedni temat «» Następny temat
SERCE
Autor Wiadomość
Miła od Gucia 
Admin merytoryczny



Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 03 Mar 2005
Posty: 21590
Skąd: Gorzów
Wysłany: Nie 23 Cze, 2013 14:21   SERCE

specjalnie dla naszych użytkowników dr Kurosz przygotował informacje o chorobach serca naszych psiaków - dziękujemy

Choroby serca u psów

Dzielimy je na:
- choroby wrodzone- kiedy już od początku życia na skutek wad rozwojowych układ krążenia nie rozwija się prawidłowo (pośród nich spotykamy ubytki w przegrodzie międzykomorowej, międzyprzedsionkowej, zwężenia ujść w sercu: np. zwężenie aorty, pnia płucnego, dysplazje czyli niedorozwój zastawek, nieprawidłowej odejścia lub nadliczbowe naczynia krwionośne)
-choroby nabyte- rozwijające się w trakcie życia pacjenta( niedomykalność zastawki dwudzielnej, trójdzielnej, choroby mięśnia sercowego jak kardiomiopatia rozstrzeniowi, przerostowa, restrykcyjna i inne)
Jak się objawiają?
-nietolerancja wysiłkowa ( czyli zwierzę jest mnie sprawne niż kiedyś, szybciej się męczy i gorzej reaguje na wysiłek- skraca spacery, nie chce iśc tak daleko jak kiedyś)- jeden z pierwszych objawów, które możemy zauważyć…jest tutaj pewna pułapka…często objaw ten wiążemy ze starzeniem się, brakiem wytrenowania, upałami…
- duszność- na początku często występuje przyśpieszenie oddechu, dobrze widoczne w trakcie snu…
- niespokojny sen- zwierzę nie może spać, kręci się w nocy, nie chce się kłaść, jakby szukało sobie wygodniejszego miejsca, jak się kładzie to tylko w pozycji mostkowej (w pozycji „waruj”) czasami szukając wygodnego ułożenia dla głowy,
- omdlenia- mogą wygladać różnie…czasami jak krótkie zasłabnięcia, czasami z pełną utratą świadomości, czasami przypominają atak padaczkowy, zdarza się ze występują w okresach wzmożonego pobudzenia/zdenerwowania/ekscytacji.
- Kaszel- opisywany przez właścicieli różnie….często bardziej kojarzony z zakrztuszeniem się, podobnie jak omdlenia może towarzyszyć stanom pobudzenia (stres, powitania, wysiłek)
- powiększenie obrysu jamy brzusznej – możliwe zbieranie się płynu w jamie brzusznej,
- sine/blade błony śluzowe- widoczne w jamie ustnej, na spojówkach czy innych błonach śłuzowych,
- szmery sercowe- czasami są tak silne że powodują drżenie ściany klatki piersiowej ( wyczuwalne nawet bez osłuchiwania),
- tachykardia- czyli przyśpieszenie akcji serca- bardzo często zauważane przez właściceli u naszych pacjentów- szczególnie u większych psiaków w trakcie snu lub przy dotykaniu klatki piersiowej,
-bradykardia- czyli zwolnienie rytmu serca,
- chudnięcie- objaw niespecyficzny ale bardzo często towarzyszy chorobom serca.
Kiedy badać?
Zalecenia są podobne jak u ludzi… Już szczeniaki/kociaki powinny być osłuchiwane przy pierwszych wizytach na szczepienie i odrobaczenia… Warto poprosić o to swojego lekarza… Dzięki temu doświadczony lekarz jest w stanie wyłapać zwierzęta z wrodzonymi chorobami serca i skierować je na dalsze badania.
Potem przy okazji każdej wizyty choćby profilaktycznej lub w przypadku pojawienia się któregoś z powyższych objawów klinicznych.
Badania nazwijmy je” przy okazji” są bardzo ważne . Nasi pacjenci w momencie manifestowania objawów są już bardzo chore. Wcześniej sprytnie ukrywają problem. Niestety nie powiedzą nam że miały zadyszkę, ze coś je zakłuło w klatce piersiowej, że czują jak kołatało im serce… żeby wykrywać problemy kardiologiczne przed pełnymi objawami choroby wymagają często badań w tym kierunku…
Jak badamy?
- badanie kliniczne- to najstarsza i nieoceniona metoda- łatwa do wykonania w każdym choćby najmniejszym gabinecie weterynaryjnym- koniecznie poszerzone o dokładne osłuchiwanie- powinno ono być wykonywane min 5-10 minut…
W razie wykrycia jakichkolwiek niepokojących symptomów: objawy kliniczne, szmery, niemiarowość pracy serca powinniśmy wykonać dalsze badania :
- EKG- czyli zapis czynności elektrycznej serca, czasami jako badanie Holterowskie trwające kilka godzin do nawet pełnej doby.
- RTG klatki piersiowej- pozwala na ocenę wielkości sylwetki serca, zastoju w krążeniu płucnym, powietrzności płuc, zastoju w krążeniu żylnym, obecności płynów w jamach ciała, innych chorób towarzyszących,
- Echo serca- czyli USG serca- pozwala na dokładne badanie wszystkich jam serca i naczyń z niego wychodzących, umożliwia badanie w ruchu zastawek, mięśnia sercowego, kurczliwości mięśnia sercowego. Wymaga posiadania bardzo specjalistycznego ultrasonografu z odpowiednim oprogramowaniem kardiologicznym.
- badanie dopplerowskie- dalsza część badania ultrasonograficznego- przy użyciu dopplera ciągłego/pulsacyjnego i kolorowego daje możliwość oceny zastawek i kurczliwości mięśnia sercowego. Metoda jest tak dokładna, że pozwala na znalezienie niedomykalności tak małych których nie da się wysłuchać. Dodatkowo pozwala na określenie rokowania i dokładniejszy dobór ewentualnego leczenia.
Czy każdy problem kardiologiczny trzeba leczyć?
To zależy od problemu, jego zaawansowania i tym samym wpływu na funkcjonowanie pacjenta.
Jak można leczyć?
- metody operacyjne- stosowane do leczenia niektórych wad naczyń, zwężeń ujść w sercu,
- metody farmakologiczne- najczęściej stosowane.
Czy można wyleczyć chorobę serca?
- można wyleczyć część chorób wrodzonych odpowiednio wcześnie wykrytych i leczonych operacyjnie,
- w pozostałych przypadkach podobnie jak u ludzi leczenie istotnie poprawi a komfort i długość życia pacjenta.

Czy można zapobiegać chorobom serca?
Oczywiście!!! Znaczenie mają tutaj badania profilaktyczne , które dzięki wczesnemu wykryciu dają możliwość w niektórych przypadkach wpłynięcia na moment pojawienia się objawów.
Dodatkowo pozwalają na kojarzenie rodziców wolnych od chorób serca… TAK choroby serca się niestety dziedziczą…. I niestety niektóre rasy psów czy kotów są predysponowane do pewnych chorób serca. U tych ras badania powinny być wykonywane odpowiednio wcześnie (6-12 miesiąc życia) a potem regularnie w trakcie całego życia ( w zależności od wykrywanych problemów 1-2 x w roku lub co kilka lat).

Opracowanie: Specjalista Radiolog Lek.wet. Bartłomiej Kurosz – Lecznica Wet. Cztery Łapy Gorzów Wlkp., kontakt 957208483, Email poczta@czterylapy-gorzow.pl
_________________
694 409 059
nasze.bassety@onet.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
FGRP Theme created by Gilu
 
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 15