Nasze Bassety Strona Główna


Poprzedni temat «» Następny temat
PORADNIK - jak zamieścić fotografie na naszym serwerze
Autor Wiadomość
Krzysiek 
Admin


Dołączył: 02 Mar 2005
Posty: 839
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: Wto 03 Lis, 2009 00:00   PORADNIK - jak zamieścić fotografie na naszym serwerze

Witam
Wychodząc na przeciw zapotrzebowaniu zamieszczam poradnik jak łatwo i przyjemnie, korzystając z darmowego oprogramowania przygotować i wysłać przy użyciu FTP fotki na nasz serwer oraz jak je umieścić w poście na forum.
Do zmniejszenia rozmiarów fotek - tak aby były w rozsądnej wielkości, użyjemy programu z pakietu Microsoftu - Image Resizera. Jest to programik bardzo mały i cała obsługa polega na kilku kliknięciach myszą.
Najpierw ściągamy program na swój dysk klikając tutaj.
Pokaże nam się takie okno



W którym klikamy na "zapisz", a w następnym oknie wybieramy miejsce docelowe:



Może to być pulpit czy moje dokumenty - w zasadzie nie ma to znaczenia, bo po zainstalowaniu plik nie będzie już potrzebny. Klikamy na "zapisz", a gdy plik zostanie ściągnięty ( bardzo szybko bo jest mały ) wybieramy "uruchom"



W następnym oknie - gdy Windows sprawdzi czy jesteśmy pewni :razz:



Ponownie klikamy "uruchom" i rozpocznie się proces instalacji



Klikamy "next"



A w następnym oknie zgadzamy się na licencję i ponownie "next"



W tym okienku pojawi się nazwa użytkownika - jeśli mamy ją w systemie, lub możemy wpisać ją ręcznie - drugie pole może być puste - "next"



Pozostawiamy wybór "complete" i znów "next"



Doszliśmy do faktycznej instalacji programu - klikamy "install"



I po chwili program się zainstaluje na naszym komputerze.



Naciskamy "finish" i mamy program gotowy do pracy.
Teraz czas go wypróbować. Znajdujemy fotkę której rozmiar chcemy zmienić, prawym klawiszem myszy naciskamy na tej fotce i pokazuje się menu podręczne, a w nim nowa pozycja "Resize Pictures"



Klikamy na niej i otwiera się okienko programu który zainstalowaliśmy



Mamy tu do wyboru cztery standartowe wielkości - dla potrzeb forum wystarcza pierwsza 640x480 bo samo forum i tak zmniejsza wyświetlany obraz do 400 pikseli szerokości. Pozostawiamy więc zaznaczony ten wybór i klikamy OK. Jest jeszcze opcja "Advanced" ale o niej za moment.



Po kliknięciu OK w katalogu gdzie jest zmniejszane zdjęcie pojawia się nowe z taką samą nazwą i dopiskiem (small) dla odróżnienia - to jest nasze zmniejszone zdjęcie.
Jeśli natomisat naciśniemy opcję "Advenced" okienko powiększy się i pokaże dodatkowe opcje



Ostatnia z nich to zmiana rozmiaru orginalnego zdjęcia - oznacza to że nie pokaże nam się pomniejszona kopia tylko zmniejszy się ta fotka którą obrabiamy. Jeśli ktoś nie potrzebuje orginałów w dużych rozmiarach może śmiało korzystać z tej opcji - nie będzie trzeba później usuwać podwójnych fotek.
Dwie istotne uwagi dotyczące tego działania
1. Wskazane jest od razu przyjąć jednolity system nazw np. imię psa ( raczej z małej litery ) i kolejny numer, zaczynając od "0" - np. daisy001.jpg - zdecydowanie ułatwi to dalsze prace z fotkami na forum.
2. Niektóre aparaty ( fotki ) mają zmieniane litery na duże w rozszerzeniu tzn. zamiast standartowego daisy.jpg zmieniają na daisy.JPG - jeśli coś takiego występuje to trzeba zwrócić uwagę kiedy i albo zmieniać na małe, albo używać później dużych już na forum - ale o tym przy drugim programie.
Jeżeli wszystko poszło dobrze to umiecie już zmienić rozmiar zdjęcia na stosowny dla forum :lol:
Przechodzimy do drugiego programu - FTP FileZilla - program do wysyłania ( i ściągania ) plików do internetu - szybciej i wygodniej niż innymi sposobami.
Znów zaczynamy od ściągnięcia programu klikając tutaj.

I ponownie widzimy takie same okna początkowe



Wybieramy "zapisz" aby ściągnąć program na dysk



Wybieramy miejsce do zapisania pliku



Zgadzamy się z licencją klikając "I Agree"



Pozostawiamy wybór "dla każdego" i "next"



Ponownie "next" - nie musimy tu nic zmieniać



Również ścieżka instalacyjna lepiej żeby była domyślna - w niektórych przypadkach jej zmiana źle wpływa na działanie programu - "next"



Klikamy "Install" i zaczyna się instalacja programu - potrwa chwilę dłużej, ale też nie za długo bo to również mały programik.



Gdy zakończy się instalacja pojawi się ostatnie okno z zaznaczoną opcją uruchomienia programu - nie zmieniamy nic tylko klikamy na "Finish"


Instalacja zakończona - teraz trzeba skonfigurować program do pracy, aby nam zostało potem jak najmniej roboty. Główne okno programu, a dokładniej zawartość po lewej stronie będzie inna - zależnie od tego co macie w swoim komputerze bo to właśnie jego zawartość.
Konfigurację programu zaczynamy od kliknięcia na ikonie komputerka po lewej stronie u góry ( pod menu plik )



Otworzy się "menadżer stron" w którym klikamy "nowy adres"



Wpisujemy po lewej stronie okna nazwę dla naszej strony - całkiem dowolną - w przykładzie jest to Forum Bassety.
Prawą część wypełniamy dokładnie jak na foto poniżej



Serwer - ftp.bassety.net
Typ logowania wybieramy z listy rozwijanej strzałką - normalny
Użytkownik i hasło wpisujemy takie samo - forum@bassety.net
Następnie przechodzimy do zakładki "zaawansowane" i tutaj uzupełniamy zależnie od ustawienia we własnym komputerze



Domyślny katalog lokalny - czyli katalog na naszym komputerze w którym będą gromadzone zdjęcia przygotowane do wysłania na serwer - pomniejszone z nadanymi nazwami w kolejności jak będziemy je chcieli umieszczać na forum. Najczęściej jest to katalog moje dokumenty/moje obrazy/nazwa katalogu z wybranymi fotkami - jeśli nie macie takiego katalogu to trzeba go utworzyć przed kliknięciem "przeglądaj" w tym oknie.
Domyślny katalog zdalny - to katalog do którego będziecie wysyłać fotki - jego jeszcze nie ma, stworzymy go w następnym kroku, ale warto tu wpisać nazwę jakiej użyjecie - najlepiej aby był to nick z forum - jeśli jest wielo wyrazowy to połączcie je podkreśleniem np. jan_kowalski - nie używajcie też dużych liter. Ważny jest też ukośnik przed nazwą tego katalogu - tak ja na fotce - katalog "/marzena"
Jeśli już uzupełnione jest wszystko jak opisałem klikamy "połącz" i po chwili w górnym oknie pojawią się napisy - informacje o łączeniu się z serwerem, a jeśli wszystko zostało poprawnie wpisane w prawym oknie pokaże się główny katalog serwera FTP, a poniżej lista plików i katalogów które już tam są. Zajmiemy się utworzeniem własnego katalogu na swoje fotki.



Prawym klawiszem myszy klikamy na katalogu głównym po prawej stronie ( ten samotny ) i wybieramy opcję "utwórz katalog"



W miejsce "nowy katalog" wpisujemy nazwę którą wymyśliliśmy i wpisaliśmy wcześniej jako domyślny katalog zdalny np. jan_kowalski i wciskamy OK
Program jest przygotowany do pracy.
Teraz sprawdzimy jak działa - najpierw rozłączamy się klikamy na przekreślonym na czerwono komputerku pod menu "zakładki"



I w okienku poniżej widzimy informacje o zakończeniu połączenia



Zaczynamy próbę wysłania fotki na serwer.
Klikamy strzałkę obok komputerka po lewej - pojawi się nazwa jaką ndaliśmy naszemu połączeniu - wybieramy ją



Zaczyna się połączenie - w oknie informacji widać użytkownika i przyjęcie hasła, w lewym dolnym otwiera się katalog z naszymi zdjęciami na dysku - wybrany jako docelowy, a w prawym oknie nasz prywatny katalog na serwerze bassety.net



Wybieramy sobie jakieś zdjęcie "na próbę" - klikamy na nim prawym klawiszem myszy i wybieramy opcję "wyślij"



W oknie na dole widać postęp wysyłania pliku



Oraz ilość plików czekających do wysłania oraz ile plików już zostało wysłanych z powodzeniem. Po zakończeniu wysyłania okno da dole będzie puste, a w oknie po prawej pojawi się fotka którą wysyłaliśmy.
I tu wrócę do wspomnianego wcześniej rozszerzenia pliku - jak widać na zdjęciach u mnie wszystko jest z małej litery .jpg Jeśli zauważycie że u Was jest dużymi to zalecam zmienić korzystając normalnie z opcji "zmień nazwę" - o ile dla komputera czy programu FTP wielkość liter w rozszerzeniu nie ma znaczenia to dla forum niestety ma zasadnicze - podanie błędnej ścieżki do fotki nie wyświetli zdjęcia, a pamiętanie żeby za każdym razem sprawdzać czy wysłane jest foto.jpg czy foto.JPG jest uciążliwe - nie mówiąc już o sytuacji gdy będziemy mieli na dysku mieszane wielkości :shock:
Przechodzimy do ostatniej części poradnika czyli jak pokazać nasze fotki na forum ( i nie tylko ). Jest tylko jedno ważne do zapamiętania i można sobie to zapisać gdzieś na stałe - ścieżka dostępu do moich fotek.
Ogólna ścieżka do katalogu na serwerze jest taka -
Kod:
 http://bassety.net/images/forum/...

Ponieważ każdy ma swój katalog to w miejscu kropek będzie jego nazwa, a na końcu będzie jedyna zmieniająca się rzecz - nazwa fotki którą akurat chcecie zamieścić.
Zakładając że mój katalog to jan_kowalski i chcę umieścić zdjęcie o nazwie azorek001.jpg to ścieżka dostępu do tego zdjęcia będzie taka:
Kod:
  http://bassety.net/images/forum/jan_kowalski/azorek001.jpg

Oczywiście żeby zobaczyć zdjęcie a nie adres należy użyć funkcji "Img" - przycisk pod buźkami tematu - jego kliknięcie powoduje otwarcie nowego oknienka zaczynającego się od http:// - tam właśnie wpisujemy resztę ścieżki i zatwierdzamy OK.
Jeśli będziemy starać się o porządek w nazwach plików fotek to bez problemu będziemy zamieszczać kolejne fotki nie martwiąc się o zgubienie jakiejś. Poza tym możemy takie fotki wykorzystać wszędzie w internecie - na innych forach - podając tą samą ścieżkę, wysyłając ją komuś na GG czy maila - nie trzeba wysyłać fotki - jeśli ktoś otrzyma od nas linka to zobaczy tą fotkę w przeglądarce nawet poza forum.
A teraz do dzieła - próbujcie i pytajcie, jeśli o czymś zapomniałem to uzupełnię poradnik na bieżąco. Miłej zabawy.
Pozdrawiam
Admin
Gdyby był problem ze ściągnięciem FileZilla z naszego serwera to podaję link do strony programu https://www.ohloh.net/p/f...win32-setup.exe
 
 
Jaga
[Usunięty]

Wysłany: Sro 25 Lis, 2009 18:59   

Wszystko OK, tyle, że zdjęć na forum nie widać :sad:
Co zepsułam? HELP :!:
 
 
Jaga
[Usunięty]

Wysłany: Sro 25 Lis, 2009 19:32   

Już w porządku - pomyliłam wielkość liter :~
 
 
Batus 



Dołączyła: 13 Mar 2008
Posty: 4027
Skąd: Toruń
Wysłany: Pon 07 Gru, 2009 14:49   

A ja utknęłam na połączeniu się z serwerem :( wszystko wpisałam prawidłowo i lipa :( Krzysiu pomóż...Mam takie odpowiedzi...


Status: Znajdowanie adresu IP dla ftp.bassety.net
Status: Łączenie do 78.47.148.58:21...
Status: Połączenie nawiązanie, oczekiwanie na wiadomość powitalną...
Odpowiedź 220---------- Welcome to Pure-FTPd [TLS] ----------
Odpowiedź 220-You are user number 1 of 50 allowed.
Odpowiedź 220-Local time is now 14:43. Server port: 21.
Odpowiedź 220-This is a private system - No anonymous login
Odpowiedź 220-IPv6 connections are also welcome on this server.
Odpowiedź 220 You will be disconnected after 15 minutes of inactivity.
Polecenie: USER forum@bassety.net
Odpowiedź 331 User forum@bassety.net OK. Password required
Polecenie: PASS **************
Odpowiedź 530 Login authentication failed
Błąd: Błąd krytyczny
Błąd: Nie można połączyć się z serwerem
_________________
Luiza
 
 
 
Miła od Gucia 
Admin merytoryczny



Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 03 Mar 2005
Posty: 21590
Skąd: Gorzów
Wysłany: Czw 10 Gru, 2009 22:51   

Luzia mnie zmobilizowała, i ja się zabrałam za ten proces.

Krzysiu podaj linka skad ściagnąć
Image Resizer

ja zaczynam, od początku hi hi
_________________
694 409 059
nasze.bassety@onet.pl
 
 
 
Batus 



Dołączyła: 13 Mar 2008
Posty: 4027
Skąd: Toruń
Wysłany: Czw 10 Gru, 2009 22:55   

Bogusiu, 7 linijka od góry w pierwszym poście na słowie "tutaj" jest odnośnik.
_________________
Luiza
 
 
 
Miła od Gucia 
Admin merytoryczny



Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 03 Mar 2005
Posty: 21590
Skąd: Gorzów
Wysłany: Czw 10 Gru, 2009 23:16   

:oops: :oops: :oops: dzięki Luiza
poprosiłam Krzysia żeby tu zajrzał i Tobie odpisał, a potem Ty mnie będziesz uczyć hi hi
_________________
694 409 059
nasze.bassety@onet.pl
 
 
 
Marzena 


Dołączyła: 12 Paź 2009
Posty: 81
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: Pią 11 Gru, 2009 13:24   

Bogusiu Krzysiek będzie osiągalny dopiero w poniedziałek.Tam gdzie przebywa nie ma dostępu do internetu :sad:
_________________
Pozdrawiam Marzena.
 
 
Batus 



Dołączyła: 13 Mar 2008
Posty: 4027
Skąd: Toruń
Wysłany: Pią 11 Gru, 2009 13:31   

O fajnie, sama się zastanawiam co poszło nie tak. Podejrzewam, że to wina antywirusa na moim kompie, ale zobaczymy co powie Krzysiu.
_________________
Luiza
 
 
 
Krzysiek 
Admin


Dołączył: 02 Mar 2005
Posty: 839
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: Pon 14 Gru, 2009 13:15   

Batus napisał/a:
A ja utknęłam na połączeniu się z serwerem :( wszystko wpisałam prawidłowo...

Polecenie: USER forum@bassety.net
Odpowiedź 331 User forum@bassety.net OK. Password required
Polecenie: PASS **************
Odpowiedź 530 Login authentication failed

Czy na pewno wszystko wpisałaś prawidłowo? Połączenie jest, przyjęty login i zgłoszenie podania hasła ( te gwiazdki to hasło ) a potem informacja że hasło jest nieprawidłowe - świadczyło by to o błędzie w haśle - sprawdź jeszcze raz wprowadzone literki i znaczki - wszystko ma znaczenie.
Pozdrawiam
K.
 
 
Batus 



Dołączyła: 13 Mar 2008
Posty: 4027
Skąd: Toruń
Wysłany: Pon 14 Gru, 2009 15:53   

No właśnie, może problem w haśle. Jest już wstukane od razu automatycznie w programie, gwiazdki i tyle, ja nic nie wpisuję nowego, bo nawet nie wiedziałabym co :?: Tak ma być ?
_________________
Luiza
 
 
 
Krzysiek 
Admin


Dołączył: 02 Mar 2005
Posty: 839
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: Pon 14 Gru, 2009 19:15   

Batus napisał/a:
...Jest już wstukane od razu automatycznie w programie, gwiazdki i tyle, ja nic nie wpisuję nowego...

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Krzysiek napisał/a:
Serwer - ftp.bassety.net
Typ logowania wybieramy z listy rozwijanej strzałką - normalny
Użytkownik i hasło wpisujemy takie samo - forum@bassety.net

Jeśli nie wybierzesz z listy rozwijanej -"normalny" to masz hasło dla użytkownika anonimowego, które tu nie ma prawa zadziałać.
Spróbuj poprawić.
Pozdrawiam
K.
 
 
Miła od Gucia 
Admin merytoryczny



Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 03 Mar 2005
Posty: 21590
Skąd: Gorzów
Wysłany: Nie 27 Gru, 2009 19:00   

Dotarłam do końca, wgrałam programy, swoje pliki
i utknęłam na wstawianiu zdjęcia przez img
a już byłam taka dumna z siebie
_________________
694 409 059
nasze.bassety@onet.pl
 
 
 
Miła od Gucia 
Admin merytoryczny



Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 03 Mar 2005
Posty: 21590
Skąd: Gorzów
Wysłany: Nie 27 Gru, 2009 19:07   

zz
_________________
694 409 059
nasze.bassety@onet.pl
Ostatnio zmieniony przez Krzysiek Nie 27 Gru, 2009 19:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Krzysiek 
Admin


Dołączył: 02 Mar 2005
Posty: 839
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: Nie 27 Gru, 2009 19:07   

Miła od Gucia napisał/a:
...i utknęłam na wstawianiu zdjęcia przez img
...

A dokładniej? W czym masz problem?
K.
Edit
Nie używaj polskich literek w nazwach zdjęć ( plików ) do internetu.
Nie powinno być więcej problemów :mrgreen:

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
FGRP Theme created by Gilu
 
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 15