Nasze Bassety Strona Główna


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Miła od Gucia
Wto 08 Maj, 2012 11:42
Literatura bassecia, itp.
Autor Wiadomość
Ewa z Matyldą i Bobem 


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 04 Mar 2005
Posty: 779
Skąd: Warszawa
  Wysłany: Pon 07 Mar, 2005 12:20   Literatura bassecia, itp.

Witam!
Wszyscy, jak widzę, jesteśmy wrażliwi na sprawy zwierząt, po prostu je kochamy. Dlatego też polecam Wam książkę Ewy Złotowskiej (tak, to "Pszczółka Maja") pt. "Największe miłości świata". Te miłości to psy, koty, papużki, ptaszki inne i nawet pająki. Wprawdzie nie ma tam słowa o bassetach, ale sam sposób opisania relacji człowiek - zwierzę jest cudowny i przesympatyczny.
Poczytajmy coś tradycyjnego, nie tylko "z komputera"!
PS - A o bassetach jak chcecie pisał G. Durrell w "Nasza rodzina i inne zwierzęta" - świetny opis bassecicy Dodo zaczynający się mniej więcej tak: " Psy tej rasy wyglądają jak długie, tłuste, pokryte sierścią balerony, na małych, krzywych nóżkach, mają ogromne wyłupiaste oczy i długie oklapłe uszy". Dalej jest fajniej.
PS 2 - Jak coś znajdziecie dajcie znać, chętnie przeczytam! :D
Ostatnio zmieniony przez Miła od Gucia Pon 02 Kwi, 2012 20:51, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Buba 



Dołączyła: 04 Mar 2005
Posty: 348
Skąd: Słabomierz
Wysłany: Wto 09 Sie, 2005 10:13   Literatura

Przy okazji "niesnasek" jakie ostatnio mają miejsce przyszedł mi na myśl temat "literatura". W języku polskim jest bardzo mało pozycji traktujących o rasie basset hound (np. p. Larskiej). Proszę napiszcie skąd czerpiecie wiedzę o rasie (pomijam standard FCI).
 
 
Ewa z Matyldą i Bobem 


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 04 Mar 2005
Posty: 779
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 09 Sie, 2005 11:21   

Niestety Agnieszko masz rację.
W Polsce nie ma publikacji traktującej tylko o rasie basset hound, publikacja P. Barbary i Wojciecha Larskich jest praktycznie nieosiągalna - sama poszukuję jej bezskutecznie w antykwariatach.
Wydana została w 1985 roku w Warszawie przez Wydawnictwo Akcydensowe i dla niewtajemniczonych - nosi tytuł "Mój pies - Basset Hound"
Miałam ją w ręku - nie na darmo pracuje się przecież w bibliotece (od czego ma się koleżanki bibliotekarki?).

Rozmawiałam w sprawie wydania książki o bassetach z p. Piotrem Głowackim z Wydawnictwa Galaktyka. Mają taką nową niezłą serię "Pies na Medal" - ale niestety w związku z tym, że jest nas mało w tym roku na 100% o bassetach nie będzie :( Może w przyszłym, ale to takie wielkie może...

Skąd czerpię więc wiedzę?
Zanim Matylda do nas trafiła czytałam WSZYSTKO o tej rasie co mi wpadło w ręce (jw. publikacja P. Larskich oczywiście). Głównie były to jednak publikacje przeglądowe typu "Psy rasowe w Polsce", "Psy, rasy i wychowanie"...

Głównym i niezawodnym źródłem informacji są dla mnie jednak nasi weterynarze + źródło wspomagające Forum i poznani dzięki "Naszym Bassetom" hodowcy i posiadacze bassetów (z którymi kontaktuję się nie tylko na Forum).

Obecnie jest na rynku ogromna ilość publikacji nt. psychologii, wychowania, żywienia psów.
Czytam nadal wszystko, jak chcecie mogę przygotować bibliografię
 
 
 
Krysia i Donat


Dołączył: 19 Lip 2005
Posty: 200
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 10 Sie, 2005 19:36   

Jest jeszcze jedna książka dostępna na rynku niemieckojęzycznym.
Tytuł: Der Basset (Praktische Ratschlaege fuer Haltung, Pflege und Erziehung) autor: A.Carmen Heinsius, wydawca: Verlagsgesellschaft Rudolf Mueller, Koeln-Braunsfeld. Wydane zostało w roku 1984.Książka z serii "dein Hund" tzn. Twój pies (dla nieniemiecko języcznych ) czyli popularna. Jest to kompendium wiedzy o bassetach porownywalna z książką Państwa Larskich(ma więcej zdjęć).Mamy obie. :thx :thx
_________________
Bassety to choroba na którą cierpimy od 20 lat
 
 
Buba 



Dołączyła: 04 Mar 2005
Posty: 348
Skąd: Słabomierz
Wysłany: Czw 11 Sie, 2005 21:15   

Buba napisał/a:
xxx i teraz napisze to co mi wczoraj się skasowało.

Literaturę, którą bym chciała mieć poleca BHCA czyli Bassat Hound Club of America http://www.basset-bhca.org/Finding/bassetbooks.htm

Dalej; kopalnia wiedzy na temat bassetów
http://www.basset.net/general.html

I tak mamy tutaj
perełka czyli historia rasy od w Anglii od 1874 roku.
http://www.basset.net/balogh2.html
Kobieta zbiera informacje na temat drzewa genealogicznego bassetów w USA
http://www.basset.net/balogh.html

Posłuszeństwo
http://www.basset.net/obed.html

Tropienie
http://www.basset.net/track.html

Agility czyli zwinność
http://www.basset.net/agility.html
zobaczcie jak basset "lata"
http://www.basset-bhca.org/Activities/Agility1.htm

Próby pracy
http://www.basset.net/field.html

To na razie na tyle. Artykuły są niestety w j.angielskim ale naprawę są niezłe. Są one głownie publikowane w magazynie "Tally Ho" poświęconym bassetom, a wydawanym przez BHCA.
 
 
Krystyna
[Usunięty]

Wysłany: Czw 11 Sie, 2005 21:55   

Co się Bubo pokrywa ( jakie basset hondy, ich NAZWY i przydomki hodowlane, nazwiska hodowców ) opisała Eva S. Balogh w historii basset honda, a wykazem championów. CH. Loo Loo Loo ( ur. 17.06..1901 )championat zdobyty w 1906 roku, ojciec Ch. Louis
Le Beau, hodowca M. Tottie. No i psy z hodowli Walhampton, hodowca G.Heseltine: W. Andrew ( 1925 ), W. Gratitude ( 1926 ), W. Ambassador ( 1931), W. Lynnewood ( 1932 ), W. Nightsbade ( 1933 ). Dziękuje za linki i jak jeszcze jakieś posiadasz, to zamieść je na forum.
 
 
Buba 



Dołączyła: 04 Mar 2005
Posty: 348
Skąd: Słabomierz
Wysłany: Czw 11 Sie, 2005 22:06   

Prześledzę jutro... Mam jeszcze parę linków, mam też wydrukowane art. których już nie ma na necie. Zeskanuję ję.


Pytanie do Krzysztofa:
czy da się zamieścić na forum skany? jeśli tak to w jaki sposów?
 
 
Krzysiek 
Admin


Dołączył: 02 Mar 2005
Posty: 839
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: Sob 13 Sie, 2005 00:30   

Buba napisał/a:
...czy da się zamieścić na forum skany? jeśli tak to w jaki sposób?

Skany mogą być zrobione na dwa sposoby - albo jako plik graficzny-wtedy należy postępować jak z fotkami, albo jako tekst rozpoznany przez oprogramowanie OCR - wtedy zapisuje się je jako plik tekstowy i wkleja normalnie jako tekst.
Oczywiście trzecia wersja to przysłanie do mnie w dowolnej formie :)
Pozdrawiam
Krzysiek.
 
 
Krystyna
[Usunięty]

Wysłany: Sob 13 Sie, 2005 19:47   

To dobrze, że szukamy dobrych książek po całej naszej planecie. Nie zapominajmy jednak, że Polacy mają też w tej dziedzinie bardzo duży wkład. Takim światowym „ rodzynkiem ”, jeżeli chodzi o europejską literaturę kynologiczną są książki Jana hr. Ostroroga: „ O psach gończych i myślistwie z nimi ” ( wydana w 1608 roku ) i „ Myślistwo z ogary ” ( wydana w 1618 roku ). Te książki z początku ciężko się czyta, bo są napisane staropolskim językiem.
Po przyzwyczajeniu się i obyciu z tym językiem stają się fantastyczną lekturą. A dowiemy się bardzo dużo o psach gończych i pośrednio o basset houndzie. Działy: chowanie ogarów, charakterystyka ich cech anatomicznych, o myśliwcu i jego powinnościach nie straciły na swej aktualności do dnia dzisiejszego. Integralną część „ Myślistwa z ogary ” stanowi „ Nomenklatura ogarów ” Jest to 313 imion dla psów. Imiona te są dwusylabowe i pochodzą od instrumentów muzycznych. Basset hond to bardzo szlachetna rasa. Gdy będziemy nadawać swoim szczeniętom NAZWY, to pamiętajmy, że mamy do wyboru nasze piękne, zaczerpnięte z polskiej tradycji imiona. Ostatnie wydanie „ Nomenklatury ogarów ” ukazało się we Lwowie w 1934 roku. Zachęcam do sprawdzenia swoich strychów, może znajdziemy tam „ Nomenklaturę ”.
 
 
Buba 



Dołączyła: 04 Mar 2005
Posty: 348
Skąd: Słabomierz
Wysłany: Nie 14 Sie, 2005 21:11   

Nie tyle strych co musze przekopać bibliotekę teścia, wieloletniego myśliwego :lol:

Krzysztof - podeślę Ci te skany, mam nadzieję że już jutro. Prośba, abyś je wrzucił/podpiął do tematu.
Dziękuję z góry
 
 
Krystyna
[Usunięty]

Wysłany: Wto 16 Sie, 2005 10:31   

Wielokrotnie na forum Użytkownicy mówili o książce „ Basset ” Barbary Larskiej, Wojciecha Larskiego. Dla ułatwienia poszukiwania tej książki podam kilka podstawowych danych o niej. Wydana jest ona przez Wydawnictwo Akcydensowe w Warszawie w 1986 roku. W sumie po Polsce powinno krążyć 18.453 egzemplarzy. Powinno, ale pamiętajmy, że to już dwadzieścia lat. Książka „ Basset ” jest jedyną o tej tematyce wydaną w Polsce. Pomimo broszurowego formatu B6, miękkich okładek, jest ona ściśle kynologiczna. Jest to kompensum wiedzy o basset hondzie i każdy przyszły właściciel powinien ją przeczytać. Powinniśmy jednak pamiętać, że to już dwadzieścia lat i trzeba z innych źródeł uzupełnić dalszą historie basset hounda w Polsce. W następnym poście postaram się przedstawić i opisać „ białe kruki ”, jeżeli chodzi o tematykę związaną z basset houndem. Tu z dostępnością jest trochę gorzej, wydano tej publikacji tylko 250 egzemplarzy w 1985 roku.
 
 
Ewa z Matyldą i Bobem 


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 04 Mar 2005
Posty: 779
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 16 Sie, 2005 11:05   

Dwa egzemplarze książki P. Larskich dostępne są w Bibliotece Narodowej w Warszawie, niestety tylko w Czytelniach na miejscu

:(
 
 
 
Buba 



Dołączyła: 04 Mar 2005
Posty: 348
Skąd: Słabomierz
Wysłany: Wto 16 Sie, 2005 15:24   

można sobie robić ksero?
 
 
Evika 
Evika



Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 09 Sie 2005
Posty: 769
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto 16 Sie, 2005 19:34   

witam, dysponuję egzemplarzem ksiązki p.Larskich - jeżeli ktoś potrzebuje -służe ew.ksero, pozdrawiam
_________________
bassety -moje tygrysy kochane ....
 
 
 
Buba 



Dołączyła: 04 Mar 2005
Posty: 348
Skąd: Słabomierz
Wysłany: Wto 16 Sie, 2005 20:14   

Chętnie - nie da się jej zeskanować i podesłac mailem? Nie wiem co prawda, co na to prawo autorskie... Ksero chętnie bym od Ciebie "przygarnęła", tylko nie wiem jak się za to rozliczymy. Chyba, że masz możliwość zrobienia ksero bezpłatnie (np.w pracy). Jeśli tak, byłoby super. Za przesyłkę ja zapłacę. :lol:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
FGRP Theme created by Gilu
 
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 17